K.Votsone "500 sulas un smūziji"

Brīnišķa grāmata tiem, kas meklē iespēju sev vai bērnam ļaut baudīt desertu, vienlaikus dodot iespēju "nesāpīgā" veidā iekļaut uzturā arī augļus. Tā teikt - visu, ko ģimene neēd, var blenderēt [un tad tas tiek labprāt apēsts - tādos daudzumos, kā mammai gribas, lai tiktu ēsts].

Es saku - desertu - jo šajā grāmatā iekļauti kokteiļi un sulas, kam akcents likts uz baudījumu. Par "visu laiku labāko vitamīnu dzērienu recepšu krājumu", kā uz grāmatas vāka minēts, man to nosaukt traucē tas, ka gandrīz katrā dzērienā izmantoti piena produkti, turklāt bieži vien trekni (maskarpone, trekns saldais krējums) un ne tie veselīgākie (piemēram, saldējums). Un arī alkohols. Tāpat izmantošanai ieteiktās paku sulas, cukura sīrups un konservētie augļi man neietilpst veselīguma kategorijā. It nekādu iebildumu, ja siers, saldējums, putukrējums, zapte tiek ik pa laikam ēsti kā našķis, kā deserts. Bet dzert šādus kokteiļus ik dienas...nu, es tā nedarītu. Vai, ja darītu, tad neuzskatītu, ka lietoju uzturā kaut ko makten veselīgu. Es uzskatītu, ka našķojos.

Grāmatā ir 10 nodaļas, un divas no tām - Toniki veselībai un Svaigi spiestas sulas - ir vistuvāk svaigo un zaļo, un tātad, manā skatījumā, to veselīgo kokteiļu galam. Tomēr arī ar pārējām receptēm var daudz izdarīt, lai pavērstu tās uz veselīgo pusi. Uzšķiru 188. lappusi, kurā piedāvāts "Piena kokteilis ar bumbieriem, šokolādes saldējumu un ingveru". Izklausījās gardi, bet sastāvā prasītais šokolādes saldējums un piens man īsti nepatika. Tāpēc es piena un saldējuma vietā paņēmu augu pienu, piebēru bio kakao, un variācijās ieteikto šokolādes skaidiņu vai cepumu drupatu vietā pārkaisīju kokteilim čia sēklas. Tā kā man ārkārtīgi patīk ingvera kombinācija ar vaniļu, tad arī šo garšvielu buķeti kokteilī ieliku. Un tā man sanāca Bumbieru šoko-latte. Nu man patīk viss - gan garša, gan sastāvs. Nekāda pievienota cukura, nekādu E, nekādu piena produktu, tauki pavisam simboliski, ar tonizējošām garšvielām un kakao. Prieks, kur rodies!

No gardēdības un oriģinalitātes skatupunkta raugoties, man kārdinošākā šķita aromātisko dzērienu nodaļa - dažādas garšvielas, ziedūdeņi, interesantas kombinācijas (greipfrūti un zemenes ar baziliku, āboli un vīnogas ar zaļo tēju, mandarīni ar citronzāli, čili un piparmētru u.tml.)
Pilnībā no desertu kategorijas (nodaļā - Sātīgi, bet gardi dzērieni), tomēr ļoti gribas izmēģināt to tiramisu smūziju...Nu, kad gribas tiramisu, bet taisīt visu lielo kārtojumu kaut kā spiež sānus.

Kopā ar piedāvātajām katra kokteiļa variāciju iespējām te patiesībā ir nevis 500, bet vairāki tūkstoši kokteiļu recepšu, jo variācijas bieži vien ir tik savariētas, ka tas jau ir jauns kokteilis. Tā ka - iegūsiet krietni vairāk, kā grāmatās virsrakstā solīts.

Ļoti nopriecājos par recepšu rādītāju grāmatas beigās - pēc produktu saraksta elementāri un ātri var atrast kāroto kokteili, pat, ja atceraties no tā tikai vienu vai dažas sastāvdaļas. Priekā, par veselīgiem našķiem!

P.S. Klau, valodnieki - vai nevarētu latviski saukt tos biezos kokteiļus nevis par smūzijiem (smūtijiem), bet krēmkokteiļiem?

 


Citi raksti


Pievienot komentāru