Kā izvēlēties labu virtuves nazi

Sāc no vietas, kur esi; dari to, kas iespējams.

Kā liecina mani novērojumi – vairumā Latvijas virtuvju jāsāk ar nažu uzasināšanu! Lai vai kādi naži Jums šobrīd būtu: jau tikai uzasināšana vien padarīs Jūsu gatavošanu desmitiem reižu ērtāku un priecīgāku. “Nav vīrieša mājās” nav nekāds attaisnojums – jebkurā atslēgu servisā nazi iespējams atdot uzasināšanai, un tas nav dārgi. Tas pilnībā ir tā vērts!

Nākošā lieta, kas jārevidē, vēl, pirms ķerties pie nažu izvēles – jāievērtē, kādi griežamie dēlīši Jums ir. Jo cietāks dēlītis (nazis uz tā atstāj mazāk švīku), jo ātrāk nazis kļūst neass, un ticamāk, ka var sabojāt asmeni, it īpaši keramikas un ļoti cietu metālu nažiem. Tādēļ: porcelāna/keramikas, stikla, marmora, metāla dēlīši ir jānomaina pret koka, plastmasas, poliuretāna dēlīšiem, ja vēlaties, lai naži kalpotu ilgi un labi.

Un, ja nu pēc šī visa esat sapratuši, ka laimes vajag vēl vairāk, tāpēc jātiek pie jauniem nažiem – lasiet zemāk rakstīto, tas var palīdzēt izvēlē.


Pirms skriet uz veikalu, pameditējiet un atbildiet sev uz šādiem jautājumiem:

 1. Kādus produktus ikdienā nākas gatavot? Cietus dārzeņus, mīkstus augļus, maizi pērkat vienmēr jau sagrieztu vai griežat paši, jātaisa filejas, plānumplānas šķēlītes, sīki salmiņi, vai – ka tik sagriezts kaut kā nebūt, vai pat pietiek, ka nomizots, kamdēļ vēl kaut ko smalcināt?
 2. Kādas nacionālās virtuves piekritēji esat – Rietumu vai kādas no Austrumu? Var gadīties, tas uzreiz noteiks, kāda stila nažus vajag pirkt.
 3. Cik bieži gatavojat. Trīs reizes dienā, katru dienu, reizi nedēļā, reizi gadā? No tā atkarīgs, cik lielu budžetu vērts ieguldīt nažos: ietaupītais kritīs nervā un uzberzīs tulznas uz rokām un smadzenēs katru dienu vai arī nazi vajag tik reti, ka ir pilnīgi vienalga, kāds tas ir, ja vien kaut cik griež. 
  P.S. Ja gatavojat reti - pērciet vidēja izmēra universālo nazi. Ja gatavojat bieži, pērciet vairākus nažus. Nevajag mocīties visu izdarīt ar vienu. Mans, manai gatavošanas manierei piemērotais nažu minimums ir: viegls, plāns universālais nazis, robotais (maizes) nazis, lielais (manā gadījumā šis ir arī smagais) pavāra nazis. Parasti ļoti atvieglo dzīvi arī mizojamais nazītis, un noderīgs var izrādīties kaut kāds specifiskais nazis vai nu produktiem (sieram, filejai, ziešanai, kārvingam utt.) vai nacionālajai virtuvei (piemēram, suši nazis).
 4. Kādas ir griešanas iemaņas? Lietojat nazi kā profesionāli pavāri – katram produkta veidam zināt pareizo griešanas tehniku? Vai arī pirmo reizi dzirdat, ka ir kaut kādi īpaši griešanas veidi un tehnikas? Parasti Jūs griežot - zāģējat, spiežat vai kapājat? Ar kādiem nažiem Jums vairāk patīk darboties – mazākiem vai lielākiem, smagākiem vai vieglākiem? Mīlat visu darīt pēc iespējas ar vienu nazi, vai esat nažu frīks, kam katrai darbībai vajag savu nazi?
 5. Vai būs iespēja nazi pareizi uzasināt? Mājas asināmie tikai pieslīpē pašu kantīti – tā nav pilnvērtīga naža asināšana, tam vajag profesionāli un kārtīgu slīpripu/galodu kolekciju. Keramisko nažu asināšana var maksāt tikpat, cik maksāja pats nazis, un ir vajadzīga dimanta galoda (Rīgā esot tikai viens serviss, kas to dara, bet kur tas atrodas – pat māte gūgle nezina pateikt). Japāņu nažiem vajag ūdensgalodas (vispār nav ne jausmas, vai te Latvijā kādam tās ir, un, ja ir – vai kāds prot pienācīgi tās pielietot). Visiem nažiem svarīgi, lai meistars prot noasināt vajadzīgajā slīpumā, leņķī – slikta asināšana var pilnībā sabojāt naža asmeni vai atņemt tam tā sākotnējās spējas. Ja iespējama tikai “parasta” asināšana – labi jāapdomā, vai atmaksāsies ieguldīt milzīgu naudu ļoti kvalitatīvā nazī. Vai arī tad jāapsver iespēja pašiem kļūt par asināšanas meistariem - #nuakone?!
 6. Cik daudz uzmanības varat un vēlaties veltīt naža kopšanai un glabāšanai?
  Vairumu nažu vēlams mazgāt ar rokām un uzreiz pēc lietošanas, it īpaši, ja griezti skābi (tomāti, citrons), sāļi, stipri sārmaini produkti. Jo smalkāks un dārgāks nazis, jo ticamāk, ka par to būs gādīgāk un uzmanīgāk jārūpējas. Naži ar metāla rokturiem var prasīt regulāru pulēšanu, ja vēlaties, lai tie cilvēcīgi izskatās.
  Ja ražotājs ļauj nazi mazgāt trauku mašīnā – nedrīkst pārsniegt 60 C ūdens temperatūru, pie augstākām temperatūrām cietākie naži var plaisāt. Trauku mašīnas līdzekļi var bojāt metālu (veicināt rūsēšanu).
  Visus nažus ieteicams tūdaļ pēc mazgāšanas noslaucīt – mitrums kaitē asmeņiem.
  Keramiskie naži ir jāglabā atsevišķi un ielikti kastītē vai maciņā, citādi viegli var saplīst.
 7. Jāpērk komplekts, vai naži pa vienam? Katrai izvēlei savi plusi, savi mīnusi.

Komplekts:
+ lētāk, kā pirkt tikpat daudz nažu katru atsevišķi
+ parasti (lai arī ne vienmēr) līdzi nāk arī statīvs, bieži – arī šķēres un/vai galoda
+ visiem nažiem ir vienots dizains

- var gadīties, ka visus nažus Jums nevajag, nelietosiet
- var gadīties, ka Jums vajadzīgā naža nav komplektā, un/vai nav arī konkrētajam ražotājam, tāpēc jāpērk klāt vēl viens (iespējams - atšķirīga dizaina) nazis
- var gadīties, ka ne visi komplekta naži ir Jūsu rokai ērti


Pa vienam:
+ pērkat tikai tos nažu veidus, kas Jums vajadzīgi
+ ja tādejādi ietaupāt budžetu – varat atļauties tērēt vairāk par biežāk lietoto nazi, izvēloties kvalitatīvāku
+ izvēlaties tikai tādus nažus, kas Jums parocīgi – iespējams, no dažādiem ražotājiem un dažādiem materiāliem
+ piepērkat jaunu nažu veidu tad, kad un ja pēc tā rodas vajadzība - nav jāatdod liela naudas summa vienā rāvienā

- var būt grūti atrast piemērotu statīvu, kas derētu tik raibai kompānijai, un par statīvu būs jāmaksā
- var gadīties, ka šādi nākas nažos investēt vairāk naudas
- ja nav skaidras vīzijas par to, kurus nažus Jums tiešām vajag, var gadīties, ka nopirksiet liekus, kurus patiesībā nelietosiet

Kad pērkat dārgāku nazi – (pietiekami) labs var izrādīties gan nazis par 30 eiro, gan par 230 eiro: daudz svarīgāk par cenu ir tas, vai nazis ir Jums parocīgs, ērts, patīk, un vai tas ir domāts tam darbam, kam vēlaties to lietot (nomizot kartupeļus ar santoku nazi varētu būt diezgan nogurdinoši, jū nou…).

Nažus nosacīti iedala trīs lielās kategorijās:

 • Vācu naži – jeb Rietumu naži (fotogrāfijā augšējais, šai gadījumā no Zwilling zīmola): izgatavoti no vācu tērauda (par materiāliem vēl runāsim, tad taps skaidrāks, bet tas nav stāsts par ražošanas valsti), salīdzinoši biezi, uzasināti parasti simetriski no abām asmeņa pusēm un maza maliņa (platāks leņķis), asmeņa un spala saskares vietā - pilns balsts. Universālāki – ar vienu nazi var darīt diezgan dažādus darbus. Spaliem dažādas formas, bet bieži vien – ar izliekumiem, un mēdz būt ar stūrainām malām.
  Klasiskam vācu šefpavāra nazim ir liektāks noapaļojums asmeņa galā, ar šādu nazi vieglāk kapāt; tā dēvētais franču nazis ir slaidāks, šaurāks un ar taisnāku galu – vairāk piemērotāks šķēlīšu griešanai. Tomēr kopumā tas ir personīgā ieraduma/patikšanas jautājums, kādu Rietumu naža versiju izvēlēties.
 • Japāņu naži – jeb orientālie naži. Plānāki, cietāki un trauslāki kā vācu naži, rūpīgāk kopjami, lai nesarūsē. Parasti vairāku – mīkstāku un cietāku - tēraudu sakausējums. Ļoti specializēti – katrai darbībai vai produktam savs nažu veids, tāpēc arī bieži vien uzasināti specifiski - tikai no vienas asmeņa puses, asimetriski, īpašos neparastos leņķos utt., tomēr raksturīgi, ka asinātā josla platāka (asināts stāvāk, šaurākā leņķī). Spali taisni, bez izliekumiem, un noapaļoti, bez kantēm. Asmeņa un spala saskares vietā balsta nav. Protams, arī nav vienīgi japāņu ražoti.
   
 • Hibrīdnaži – (fotogrāfijā apakšējais, Global zīmola nazis) apvieno vācu un japāņu nažu raksturīgās īpašības un dizainu dažādās kombinācijās. Fjūžn, tā teikt. Šiem nažiem parasti ir japāņu nažu stūris, bez balsta, vai daļēja balsta variants – kad vienlaikus norobežo pirkstu no asmeņa, un vienlaikus naža asmeni var uzasināt visā garumā, līdz pat stūra galam. Hibrīdnažiem raksturīgs Rietumu nažu universālākais pielietojums, tie nav tik specializēti kā japāņu.Visu trīs veidu naži mēdz būt gan kalti, gan lieti, gan izgriezti no tērauda loksnēm - un mūsdienās ikviens no šiem veidiem var izrādīties gan kvalitatīvs, gan nekvalitatīvs – vairs nevaram pārliecinoši uzskatīt, ka kaltie vienmēr ir labāki par tiem pārējiem, lai gan skaitās, protams, šikāk (un – taisnība būs tas, ka kaltie asmeņi nekad nebūs ļoti slikti: jo neviens ražotājs neies tērēt laiku kalšanai un investēt smēdē, lai taisītu sūnainus nažus – pašizmaksa būtu augstāka, kā varētu uzlikt cenu, līdz ar to tādus nažus nebūtu iespējams pārdot ar peļņu). Tas pats attiecas arī uz izgrieztajiem nažiem (Global dārgo nažu griešanas, rūdīšanas un slīpēšanas process ir krietni advancētāks un rezultātā naži ir daudz kvalitatīvāki, kā, piemēram, Victorinox lētais gals, darināts ar “iztikas minimumu”), kā arī roku darbs vai rūpnīcas ražojums – labi un slikti var izrādīties kā vieni, tā otri. Tāpēc, lai neiegrābtos, jāvērtē visu parametru kopums (materiāls, ražotājs/meistars, ražošanas metodes, cena utt.).

Rietumu naži piemērotāki tiem, kas nav baigie džigiti griešanas tehnikās, mīl kapāt un spiest vairāk kā zāģēt, vēlas ar vienu nazi darīt visu (nu, vai gandrīz visu), biežāk apstrādā produktus ar cietām daļām (kauliem, mizām, saldētus u.tml.). Protams, arī rietumnieku gatavošanas manierei. Un asināšanai mājās, pašu spēkiem vai jebkurā tuvākajā servisā.

Japāņu naži piemērotāki tiem, kas aizraujas ar Āzijas virtuvi, mīkstāku produktu (bez kauliem, filejas, mīkstumi, lapu dārzeņi utt.) gatavošanu, griešanu šķēlējot (“zāģējot”), kam patīk vieglāki, plānāki naži, kas ir tendēti uz “katrai vajadzībai savu nazi” saimniekošanu, ķerti uz vājprātīgu nažu asumu, gatavi iegādāties vairāk nažu, kam ir pieejams labs asināšanas serviss/meistars ar zināšanām par japāņu nažu asināšanu.

 

Naži iedalās arī pēc to pielietojuma veida:

Vācu naži: mizojamais, universālais, šefpavāra, filējamais, siera, maizes, sviesta, kārvinga (šķēlīšu griešanai), atkaulošanas utt. Iemetiet aci te.

Japāņu naži: mums pazīstamākais noteikti būs santoku (kapājamais) nazis – tas arī visbiežākais hibrīdnaža paraugs, bet ir naži zivju, suši, dārzeņu griešanai u.c. vajadzībām. Neliels ieskats te.

 


Asmeņu materiāls

Keramiskie asmeņi:

 • Meklējiet tādu keramisko nazi, kam skaidri norādīts, ka izgatavots no cirkonija oksīda
   
 • Plusi - ļoti asi un cieti, tur asumu pat līdz 10 reizēm ilgāk kā tērauda naži (mājas gatavošanas apjomos: apmēram gadu varat pilnīgi neraizēties par naža asināšanu, dārgākajiem eksemplāriem – pat ilgāk). Keramiskie asmeņi labāki, ja bieži vajag sagriezt superplānas šķēlītes, salmiņus, jāgriež ļoti precīzi, biežāk darbojaties ar dārzeņiem, augļiem, sieru, maizi u.c. viendabīgiem produktiem. Keramiskie naži ir viegli, un, lai grieztu, jāpielieto mazāk spiediena - mazāk nogurst roka. Pie keramikas naža mazāk līp pārtika, naži nerūsē (iztur agresīvu vidi: skābu, sāļu, sārmainu utt.), neatstāj metālisku garšu uz pārtikas, neelektrizējas.
   
 • Mīnusi – asmenis ir tik ciets, ka saviem spēkiem to nevarēsiet uzasināt: vajag dimanta asinātāju, un servisu ar meistaru, kas jēdz tādus nažus asināt, nesabojājot asmeni; asināšana var maksāt tikpat cik pats nazis. Ļoti trausli: keramisko asmeni viegli sabojāt, ja izdomā griezt kaut ko saldētu, kaulus, produktus, kur var uzdurties kam cietam, piemēram, plūmes; ja nokrīt, var saplīst (un parasti arī saplīst); jāglabā kastītē vai maciņā atsevišķi no citiem nažiem, nevar tā vienkārši iemest atvilktnē – īsāk sakot, jāapietas gandrīz kā ar kristāla glāzi. Parasti, jo dārgāki, jo mazāk trausli, un arī keramiskie naži ar melno pārklājumu parasti ir izturīgāki. Nav magnētiski – neturēsies pie magnētu nažu turētāja.
   
 • Kopumā ņemot – keramiskais nazis mājās ir laba lieta, taču lietojams drīzāk “japāņu naža” statusā: noteiktos īpašos gadījumos, kad tā priekšrocības ir neatsveramas; un, ja esat gatavi auklēties ar naža uzglabāšanu.

Asmeņu materiāls

Tērauda asmeņi:

 • Nažu tēraudi ir ļoti daudzveidīgi metālu sakausējumi: atkarībā no izmantotajiem metāliem un to proporcijām stipri mainās asmeņu īpašības un kvalitāte. Nav tāda viena ūber-puper-super-truper tērauda, kas ir ideāls visiem gadījumiem – svarīgi ir atrast pareizo tēraudu savam gadījumam (vajadzībai).

Surgical steel vai vienkāršs nerūsējošais tērauds – lēti naži, kas ātri zaudē asumu, tomēr patīkami, ka nerūsē.
High carbon steel – oglekļa tērauds, naži labi griež, ilgi turas ļoti asi, diemžēl rūsē.
High carbon stainless steel – oglekļa nerūsējošais tērauds, no šī pārsvarā gatavo nažus mūsdienās; taču šis termins pats par sevi vēl neko neizsaka: sakausējuma (dzelzs, oglekļa un citu metālu) proporcijas un variācijas ir bezgalīgas, līdz ar to katra naža īpašības ļoti atšķirīgas.

 • Jo cietāks tērauds, jo labāks nazis? Ne gluži, lai gan cietība ir ļoti svarīga, un par to būs krietni jāsamaksā. Jo cietāks tērauds, jo ilgāk nazis tur asumu (un grūtāk uzasināms, kad pienāk laiks asināt – nu, jo ciets taču!). Labam asmenim jābūt ne vien cietam (pēc Rokvela skalas: noteikti virs 40, ap 50 un augstāk ir jau ekselenti (labi vācu naži grozās ap 55), 65 ir jau kosmoss pat japāņu nazim, parasti japānim būtu ap 60), bet arī gana elastīgam, izturīgam (ne vien trausluma ziņā, bet arī termiski un ķīmiski).

Laba zīme ir, ja ražotājs uz asmeņa vai lietošanas instrukcijā norāda kaut kādas cipariņu un burtu virknes, nevis tikai vispārīgas frāzes (no sērijas professional grade, high quality u.tml. – šie vispārīgie vārdi nesniedz ne mazāko nojausmu par to, kādas tieši īpašības asmenim piemīt un kādas kvalitātes nazis tas ir). Cipariņi var norādīt gan uz cietības skaitli, gan tērauda sastāvu: šeit variet papētīt sarakstu. No galvas nav pat vērts mācīties – vieglāk būs norakstīt uz naža attēloto cipariņu un burtu rindu un tad ņemt priekšā sarakstu, lai atšifrētu, ko tā nozīmē.

 • Paritinot to pašu rakstu zemāk, atradīsiet arī to, kādas īpašības asmenim piešķir viens vai otrs metāls. Īsumā būtu jāzina sekojošas lietas: dzelzs ir pamatā, ogleklis atbild par cietību, 0,5 – 0,6% ir ok (high carbon steel) un 1,7% ir jau ekstrēma cietība; hroms atbild par to, lai asmenis nerūsē (tēraudu padara par nerūsējošo tēraudu), dara to elastīgāku un izturīgāku (sākot no 12% hroma sastāvā var sākt saukties “nerūsējošais”); niķelis, molibdēns un vanādijs arī tiek pievienoti, lai uzlabotu asmeņa izturību un naža spēju tapt ļoti asam un turēt šo asumu – visu šo metālu (kā arī mangāna, vara, silīcija, fosfora, sēra, titāna) klātesamība uzlabo asmeņa kvalitāti un maina tā īpašības, kā arī svaru, atbilstoši nolūkam un slodzei, kam nazis paredzēts.

Vācu tērauds, zviedru tērauds un Damaskas tērauds ir trīs slaveni tērauda veidi, kas bieži izmantoti nažos – ja tos pazīstat un atšķirat, jau varat saprotoši māt ar galvu, klausoties metalurgu-nažu speciālistu strīdos par to, kurš bleķis labāks. (Tas man kā metalurģei tā šķiet, kā Jūs jau saprotat, ekhm…)

Vācu tērauda asmenim virsū būtu jābūt sekojošiem hieroglifiem: X50CrMoV15. Atšifrējumā: sastāva pamatā ir dzelzs, 0,5% - ogleklis, 15% - hroma, molibdēna un vanādija kombinācija. Parasti no šī metāla kaļ biezāka asmeņa nažus, tā arī dēvētus – par vācu nažiem.

Zviedru tērauds, apzīmēts ar cipariņiem 12C27, sastāv no dzelzs kopā ar 0,6% oglekļa, 13,5% hroma, kā arī dažiem procentiem mangāna, sēra, fosfora, silīcija. No šī tērauda parasti izgatavo plānu asmeņu nažus ar perfektu asumu – tāpēc mūsdienās bieži izmanto japāņu nažos (tradicionāli no tā tika izgatavoti bārdas skūšanas naži).

Damaskas tēraudu pazīsiet pēc raksturīgā viļņotā raksta (un cenas – jo rakstu vien var arī uzzīmēt uz asmeņa, bet īstais Damaskas tērauds maksā piķi). Nosaukts senās Damaskas pilsētas vārdā, tas apzīmē nevis tērauda izgatavošanas vietu, bet gan pašu sakausējuma veidu, kad vairāki tēraudi tiek sakalti slāņos, tā nodrošinot asmenim izcilu izturību un elastību līdz ar augstu cietību (protams, ar nosacījumu, ka tēraudi un sakalums ir kvalitatīvi, un, jo kvalitatīvāki tie ir, jo dārgāks galarezultāts; attiecīgi, ja kaut kas ir pārāk lēts, lai būtu taisnība, tad tā arī ir – ko maksā, to arī dabū), kā arī nodrošinot māksliniecisku vērtību (arī par raksta unikalitāti un skaistumu vien nažu kolekcionāri mēdz maksāt bargu naudu).

 


Kas vēl svarīgs asmeņiem?

Asmeņi mēdz būt dažāda garuma (tas pats šefpavāra nazis var būt 6 collas, bet var būt arī 8 (klasika), 10 (otrs biežākais garums) un 12 collas - izvēle atkarīga no tā, ar ko ērtāk strādāt, kā ierasts; garākiem nažiem vajag vairāk brīvas vietas uz darba virsmas, lielāku dēlīti; jo lielāki kluči jāsagriež, jo garāku nazi vajag) un dažāda biezuma, turklāt asmenim var būt mainīgs biezums (uzmetiet aci nazim no augšas – labāki skaitoties naži, kam uz spicā gala pusi asmens kļūst plānāks, veidojas konusveidīga smaile).
Asmeņu izliekums atšķiras; piemēram, melš, ka šefpavāri dodot priekšroku vācu izliekumam kā labākam, ērtākam par franču. (Baidos, ka manas griešanas prasmes nav tādā līmenī, lai es spētu novērtēt atšķirību).

Asmeņi var būt ļoti dažādi uzasināti – tikai no vienas malas, no abām malām, dažādos leņķos, izliekumos utt. Tam ir milzīga nozīme, lai nazis darītu to, kam tas paredzēts – un, lai gan šķiet, ka veikalā tas vēl ir vienalga, jo nazis ir tāds, kādam tam jābūt, bet pievērsiet tam uzmanību tik un tā: jo tad, kad pienāks laiks nazi asināt, vajadzēs vai nu prast, vai atrast kādu, kas prot tādu pašu asinājuma veidu atkārtot. Uzasinot nazi nepareizi, tas var tikt neatgriezeniski sabojāts – ja būsiet par nazi atdevuši lielas naudiņas, būs gauži žēl. Un vēl – cik maksās tā pareizi veiktā uzasināšana, vai nebūs dārgāka par pašu nazi?
Robotie asmeņi parasti nav jāasina. Bet, ja Jums veikalā apgalvo, ka gluda asmeņa nazis uzasinās pats/nebūs jāasina, saglabājiet zināmu porciju skepses - nez vai, visticamāk, reti, bet jāasina tomēr būs. Ar robotajiem asmeņiem vislabāk griezt maizi, tomātus un citas ēdamlietas ar gludu miziņu/garoziņu un mīkstu iekšiņu, lietojot zāģēšanai līdzīgās griešanas tehnikas.

Noteikti jāpievērš uzmanība, kā asmens iestiprināts spalā – kniedes un viscaur spalam redzams metāls var būt laba zīme, taču var būt arī citādos veidos labi un ne tik labi nostiprināti asmeņi – ja metāls spalā nav redzams, varbūt ir zināms, cik dziļi spalā tas ieslēpts un vai ar laiku nemēdz izļurkāties. Naža asmens var būt metināts vairākās vietās (atkarīgs no tehnoloģijas, ko ražotājs izmanto) – veikalā priecīgi redzat metālu viscaur spalam, bet vēlāk izrādās, ka asmens metinājuma vietā lūzt un jēgas no tā metāla un kniedēm nav. Iztinciniet pārdevēju (Latvijā gan tie parasti it nekā nezina par preci, ko pārdod, bet gadās arī patīkami izņēmumi) un izpētiet, ko saka ražotājs – instrukcijā, savā mājas lapā; kā arī paceļojiet pa forumiem, palasiet lietotāju atsauksmes (it īpaši, ja plānojat pirkt dārgu nazi).


Rokturis un smagums

Nazis – tas ir vēl niansētāk kā kurpes. Tas ir – kā veļa. Vai kāzu kleita. Ļoti personīgi. Katra plauksta ir unikāla – tāpēc no skata vai spala formas vien nav iespējams pateikt, kurš nazis ir ērts un kurš nav ērts. Izbesījiet pārdevēju kaut līdz ģībonim: bet sāciet ar to, ka paņemiet, paturiet, pasvārstiet rokā ikvienu veikalā pārdošanā esošo nazi. Savējo atpazīsiet uzreiz un nešaubīgi – iemīlēsieties no pirmā satvēriena un nost likt vairs negribēsiet. Un otrādāk – ja veikalā nazim, šķiet, ir kāds sīkumiņš, kas ne visai patīk: mājās, nazi lietojot, tas pārvērtīsies par pastāvīgu nervu zāģi!

Pievērsiet uzmanību spala materiālam – manuprāt, labāk, ja tas neslīd. Īpaši, ja atceramies, ka virtuvē nereti rokas ir samērcētas ūdenī: var viegli sagriezties, nazim izslīdot no plaukstas. Ja nazi mazgāsiet trauku mašīnā - spals nedrīkst būt no koka, kaula, ādas, porcelāna, marmora, sudraba.

Ļoti svarīgs ir arī naža svars un balanss (kur ir smaguma punkts) – pirmkārt, katram savi tarakāni: kāds mīl un ieradis, ja smagums ir vairāk uz spala pusi, cits – ka vairāk uz asmeņa pusi; vai arī vienam nažu veidam tā, citam otrādi, un vēl visādi iespējamie varianti.
Vieglāki naži mazāk nogurdina roku, it īpaši, ja jāgriež augu dienu, taču ne vienmēr ir gana stingri un spēcīgi, lai sagrieztu kaut ko cietu, piemēram, ķirbi vai arbūzu. Smagāki naži labi ar to, ka griešanai (bet, manuprāt, biežāk – kapāšanai) var izmantot paša naža smagumu, lai samazinātu vajadzību pielietot savu spēku, taču reizēm šie naži var izrādīties pārāk biezi (lai, piemēram, sagrieztu plānos salmiņos burkānu). Tas ir arī pieraduma jautājums, ar kādiem nažiem kuram patīk strādāt.

Manuprāt, plānāki un vieglāki naži ar smaguma punktu vairāk uz roktura pusi ir piemērotāki mizošanai un filēšanai. Mizošanai – īsāki, filēšanai – garāki, abi diezgan šauriem asmeņiem. Plānie naži parasti izrādās piemērotāki dārzeņu un augļu apstrādei, kā arī kaut kā griešanai šķēlēs un šķēlītēs.

Lielāki un smagāki naži ar smaguma punktu vairāk uz asmeņa pusi ir ideāli zaļumu vai ķiploku kapāšanai (īsāki, ar platāku asmeni), lielu, cietu produktu griešanai, cietu mizu pārgriešanai (garāki), avokado kauliņa izņemšanai. Ar lielu, vieglu un plānu nazi viegli sagriezt kūkas biskvītu vairākās ripās, cietu dārzeni plānās šķēlēs. Ar lielu, smagu, bet samērā plānu nazi ideāli griezt caurspīdīgas šķēlītes vai sakapāt dārzeņus sīkos salmiņos (julienne).

Nav gadījies, ka veikalā pirms pirkšanas kāds ļautu izmēģināt nazi. Bet, ja nu rodas iespēja, izmēģiniet nazi šādos veidos, lai noskaidrotu, vai tāda veida nazis Jums der, patīk, lietosiet:

 • sakapājiet pētersīļus
 • sagrieziet kubiņos sīpolu
 • pārgrieziet un sagrieziet šķēlēs ķirbi
 • sagrieziet tomātu plānās šķēlītēs


Tomāta sagriešana ir arī labs tests, vai pienācis laiks nazi asināt – ja sagriezt var ar pirmo pieskārienu un nemīcot tomātu, nazis ir ass. Ja tomāts jāņurī un šķēlītes neiznāk smuki līdzenas – laiks nest nazi uz asinātavu.

 


Zīmoli

Vārdi, kas no pasaulslaveniem zīmoliem pie mums varētu būt pazīstamāki:
Zwilling J.A.Henckels
Wüsthof
Böker
Global
Victorinox
Fiskars
Shun
Kai
Tojiro
Citi zīmoli biezā slānī.

Naži – ikonas, ko der ja ne nopirkt (virtuvē nez vai vajag), tad vismaz (interesanti) zināt.
 

Katram no zīmoliem var būt (un parasti ir) dārgie un lētie naži – zīmols vien vēl nav rādītājs, skatieties cenu un kvalitāti, ko kuram nazim ražotājs norāda: atšķirība starp viena zīmola dažādu cenu nažiem ir tikpat liela kā starp lētiem un dārgiem nažiem vispār.

No budžetīgā gala esmu līdz apsēstībai apmāta ar Fiskars nažiem – ja par 20 eiro var nopirkt laimi lielveikalā, tad tā saucas Fiskars. Naži ir plāni, viegli un lokani (tātad – smagais un cietais nazis jāmeklē no kāda cita zīmola, man rociņa stiepjas uz Zwillinga pusi, bet vēl jānodzen skopums, pāri simtam naudiņu par to samaksāt). Fiskari jāasina 2-3 reizes gadā (1 reizi darbnīcā, pārējās 2 – mājās ar Fiskars nažu asinātāju). Ar oranžo elementu spalos – neslīdoši spali. Ar melno asmeņu pārklājumu: dārgāki un kvalitatīvāki. (Nē, Fiskars man neko nemaksā un nažus nesponsorē, es vienkārši iefanoju)

Līdzīgā cenu un kvalitātes kategorijā Latvijas veikalos manīti Tramontina un Victorinox naži (bet pati neesmu mēģinājusi), ir arī Wüsthofa un Zwillinga lētais gals (par laimi – arī dārgais no šiem abiem ir), spāņu Arcos (tie, kas pavisam lētie, ir tiešām lēti, dārgāko galu neesmu mēģinājusi). Tupperware naži arī ir labi, man patīk (mazliet šaubos, vai ir tik laba cenas un kvalitātes attiecība – labāk tos nažus iegādāties, kad ir atlaide vai iestājoties TW par konsultantu, tad ir ok).

Ja kārojat Damaskas tērauda nazi, Kai japāņu naži man iekrita rokā/sirdī (tas ir tas gadījums, kad iemīlēšanās no pirmā pieskāriena). Ja vēlaties atbalstīt vietējo ražojumu, lūdzu, John Neeman. Jābrīdina gan, ka Damaska sāk kustēt no vietas tikai ar trīsciparu skaitļiem naudiņās.

___________________________________________________

Kopsavilkums:

 • Cik samaksāsi, tik arī iegūsi - nazim pa lēto arī ir sava cena
 • Vispirms apdomā, kādas ir vajadzības, budžets un prioritātes; un - kā nažus asināsi
 • Veikalā neskati vīru no cepures - izmēģini katru tur atrodamo nazi, paturot un pasvārstot rokā: tikai 100% ērts nazis ir labs nazis
 • Zīmols - tas ir labi, tikai atceries, ka ikkatram zīmolam ir gan lētie, gan dārgie naži, kvalitāte - atbilstoša cenai
 • Rūpējies par nažiem tā, kā pienākas konkrētajam nazim - pareizie dēlīši, piemēroti produkti tiek griezti, atbilstoša mazgāšana, slaucīšana, glabāšana un asināšana: tad laime būs pilnīga un ilga

Lai izdodas sava īstā naža atrašana!

Raksta daļa #1 no 7


Citi raksti


Pievienot komentāru