Veģetārais želatīns?

Nopirku vairākus veģetārus recinātājus. Nevienu nereklamēju - tikai degustēju un pārbaudu: kas sanāks.

Galvenie jautājumi, kas mani interesēja:

1) cik ērti strādāt ar recinātāju, kādi plusi, kādi mīnusi
2) kuras želejas ar kuru recinātāju sanāk labāk - kas rec, kas nerec, cik ilgi jāgaida, kamēr sarecēs, cik dzidras iznāk želejas, recinot caurspīdīgu šķidrumu
3) kāda veidojas tekstūra gatavajai želejai (cik patīkami ēst) un cik labi tās nāk ārā no veidnītēm (varēs ciemiņiem pasniegt vai ne)

Tāpēc nolēmu recināt:

  • panna cottu - pienu ar cukuru;
  • masu, ko nevar karsēt - kefīru ar cukuru;
  • dzidruma pārbaudei - baltvīnu

Augu recinātāju pluss - tie nav iepriekš jāuzbriedina. Visas caurspīdīgās želejas iznāca dzidras. Visas želejas viegli nāca ārā no veidnītēm, bez robiem. Tas visiem izmēģinātajiem paraugiem bija kopīgs un slavējams.

Visiem recinātājiem derētu noprecizēt lietošanas instrukciju, kas minēta uz etiķetēm. Piemēram, ko nozīmē "gatavo želeju izmanto siltu"? Gandrīz apēdu, tomēr iekšējā balss izteica minējumu, ka nez vai želeja jāēd silta. Brīdi apdomājusi, kādi vēl varētu būt varianti, izsecināju, ka visdrīzāk, ar to bijis domāts, ka želeja jāsalej veidnītēs, kamēr silta. Tāpat nevienam recinātājam nebija norādīts - recēšanai pietiek ar istabas temperatūru vai vajag ledusskapi. Ko man darīt - un, ja nu nesarec (vienkārši virtuvē vai tieši pretēji - ledusskapī)?

Pirmo, otro, trešo vietu nepiešķiru, tāpēc produktu secībai nav nozīmes - ielieku tādā secībā, kā izmēģināju. Lūdzu ņemt vērā, ka cenas minētas uz to brīdi, kad pirku attiecīgo recinātāju. Tad, kad Jūs lasāt šo rakstu, iespējams, cenas ir jau mainījušās. Attēlos - robainajā veidnītē ir panna cotta, dzidrā želejiņa ir baltvīns, lielākā želeja (vai mēģinājums to pagatavot) - kefīrs.
 

 


Želejas pulveris GEL PLUS KLAR, nopērkams Gemoss, 1,86 Ls/100g
Marķējumā norādītā dozēšana: 20g uz 1l.  1 l recināšanas izmaksas, ievērojot šo devu - 0,37 Ls

Lietošana: pulveri sajauc ar cukuru, pievieno šķidrumu, samaisa, uzvāra.
Sastāvs: cukurs, karagināns, baltās akācijas sveķi, dekstroze, kālija citrāts.

Recēšana: Panna cotta un baltvīna želejas saželēja istabas temperatūrā 30 min. laikā. Kefīra želeja neizdevās – pievienojot uzvārītajām šķidrumam, sagāja kunkuļos, samalu blenderī, bet želeja neizveidojās.
Tekstūra: stingra, bet patīkama, netrīc kā receklītis, bet mutē rodas „maigas un kūstošas” želejas sajūta. Nav miltainuma vai graudainības, vienmērīga.

Mīnusi: to, ko nevar vārīt, ar šo nevarēs arī sarecināt. Satur cukuru – sāļām želejām droši vien ne visai derēs. Ļoti kaprīzs attiecībā uz temperatūru – ja iemaisa kaut remdenā ūdenī vai uzkarsētam pievieno vēsāku masu, tūdaļ saiet kunkuļos.
Plusi: sarec istabas temperatūrā (nav obligāti vajadzīgs ledusskapis), samērā laba tekstūra, viegli un ātri ar šo strādāt – tikai jāuzvāra un viss.

RUF Tortenguss klar, nopirku Sky, 25 santīmi par 3 paciņu iepakojumu
Marķējumā norādītā dozēšana: paciņa 12g uz 250ml, 1 l recināšanas izmaksas ap 0,33 Ls.

Lietošana: paciņas saturu sajauc ar 2 ēdk. cukura, tad ar 250ml šķidruma, maisot uzvāra, 1 min. atdzesē un pārklāj tortei.
Sastāvs: modificēta ciete (nav ģenētiski modificēta, piebildīšu! Ciete tiek modificēta jeb izmainīta tekstūras ziņā! ĢMO gadījumā būs rakstīts – no ģenētiski modificētiem (kartupeļiem, kukurūzas utt., kas nu būs izmantots cietes ieguvei)), ciete, karagināns, kālija citrāts.

Recēšana: sabiezēja momentā – jau katlā. Ielietas veidnītē, kļuva vēl biezākas. Kefīrs, iemaisot sabiezinātajā masā, sagāja kunkuļos – arī malu blenderī; tomēr galu galā tas nesarecēja tik biezs, lai varētu izgāzt no veidnītes – palika putras agregātstāvoklī.
Tekstūra gan panna cottai, gan baltvīna želejai bija vienkārši pretīga – miltu klīsteris. Es saprotu, ka šī ir tortu glazūra – nav paredzēta lielā gabalā ēst. Tomēr apšaubu, ka pat plānā kārtiņā uzklātu, to klīsterību būtu iespējams nejust.
P.S. Labāk nopērciet RUF vaniļas pudiņu vai cepamo pulveri – lūk, tie ir lieliski! Bet šito glazūru – nekad vairs!

Mīnusi: vārot nemitīgi jāmaisa; nebaudāma tekstūra; ne viss sarec.
Plusi: lēts (nopērkams mazā iepakojumā, kas maksā kapeikas), visātrāk sarec līdz pasniedzamai stadijai.

Dansukker želejas cukurs Multi, nopērkams katrā lielveikalā, cena 1,12 Ls/370g
Marķējumā minētā dozēšana: 90g uz 300 – 400ml (tortu želejglazūrai – uz 100 – 150ml), 1 l recināšanas izmaksas 0,90 - 2,70 Ls

Lietošana: iemaisīt aukstā šķidrumā, uzvārīt, pusminūti pavārīt, saliet trauciņos un atdzesēt.
Sastāvs: cukurs, karagināns, baltās akācijas sveķi.

Recēšana: bija jārecina ledusskapī – istabas temperatūrā nekas nesanāca. Tomēr arī pēc vairāku stundu nostāvēšanās ledusskapī baltvīns un kefīrs nesarecēja.
Tekstūra: mamma mia, šī bija visvisvislabākā panna cotta manā mūžā – absolūti ideāla, mutē kūstoša, gluda, zīdaini viendabīga, viegla, želejveidīga tekstūra! Želatīns var iet bekot – taisiet panna cottu tikai ar šo cukuru!

Mīnusi: ar cukuru – sāļo želeju neuztaisīsi. Ne viss sarec. Padārgs (pat parēķinot nost ekonomiju uz cukuru, kas nav vairs jāliek).
Plusi: ideāla panna cotta!

Rapunzel Agar Agar, nopērkams Biotēkā, 4,20 Ls/60g
Norādītā dozēšana: 2-6g uz 500ml (recināmās masas), 1 l recināšanas izmaksas 0,28 - 0,84 Ls

Lietošana: iemaisa aukstā vai karstā ūdenī, izmaisa, uzvāra, pavāra 5 min., pievieno recināmajam ēdienam.
Sastāvs: agar-agars 100%, iegūts no aļģēm, nebalināts, eko.

Recēšana: Aleluja! Beidzot izdevās sarecināt kefīru! Savienojot uzvārīto agaru ar kefīru, agars sagāja kunkuļos – samalu blenderī, salēju veidnītē. Sarecēja istabas temperatūrā apmēram stundas laikā. Baltvīna želeju laikam vajadzēja ielikt ledusskapī – kad izgāzu no veidnītes, daļa bija vēl palikusi šķidra, bet līdzko izlija uz paliktņa, tā sarecēja. Tātad, pieļauju – vai nu prasījās kādu vēsāku telpu, vai ilgāku laiku, un būtu pilnībā saželējusi arī vīna porcija.

Tekstūra: visām trim želejām bija atšķirīga tekstūra, kā jau nu agara varēja gaidīt – jo agars maina recēšanas spēju atkarībā no masas skābuma. Panna cotta sanāca par stingru – nākamreiz likšu mazāk pulvera. Tekstūra bija līdzīga Gemoss recinātājam – netrīc, viendabīga, bet arī nav miltaina, ēst patīkami. Kefīrs pēc tekstūras atgādināja poraino šokolādi, tikai mīkstu (poraino zefīru?). Vīna želejai (tai daļai, kas bija saželējusi) tekstūra bija ideāla – želejveidīga, ne par cietu, ne par mīkstu, akurāt kā panna cottai ar Multi cukuru.

Mīnusi: no visiem recinātājiem visilgāk jāvāra (5 min.); grūti dozēt – jāuzmin vai pēc pieredzes jāzina, cik kuram produkta veidam vajag pulvera; padārgs, ja jālieto maksimālā deva.
Plusi: sāļajai želejai es izvēlētos šo; var iemaisīt arī karstā ūdenī; var sarecināt arī masas, kuras nedrīkst vārīt; nesatur citas E piedevas.

Raksta daļa #1 no 4


Citi raksti


Pievienot komentāru