DEGUSTĀCIJA
Man garšo saldās, augļainās olīveļļas – stipri rūgteno burvīgums pagaidām nepielec, bet gan jau, labs nāk ar gaidīšanu (un degustēšanu, un pareizu kombinēšanu ar pareiziem ēdieniem droši vien arī, un visticamāk nav gadījies īsti labu un pareizu rūgtumu pagaršot – kad būs pozitīva pieredze, pastāstīšu).
Bet pagaidām – mēģināju vienlaikus i uz ķeblīša pasēdēt, i dīvānā izgulties: meklēju extra virgin olīveļļu, kas maksātu iespējami budžetīgāk (centos nepārsniegt 10 eiro/pudele robežu), bet būtu pēc iespējas kvalitatīvāka, īpašāka, garšīgāka. Pirku tās, kuras man kāds gardēdis bija rekomendējis, vai kurām bija kāda atzinība, medaļa par garšu piešķirta, pēc iespējas tādas, kurām olīvu šķirne norādīta (apzināti neņēmu Kalamata – tā, manuprāt, ir pārlieku atšķirīga, lai būtu salīdzināma: kādu citu reizi salīdzināšu vairākas Kalamata olīvu eļļas, tā būs cita runa!). Un nopirku no visām trim lielvalstīm – gan spāņu, gan itāļu, gan grieķu eļļas. Ir gan reģionāli aizsargātās, gan bioloģiskās, gan “parastās”.
Olīveļļas katru ielej atsevišķā vīna vai konjaka glāzē – vienu ēdamkaroti katrā. Pa rokai noliek ābola šķēlītes – tās būs jāuzkož starp eļļām, lai katru degustētu ar “jaunu” mēli. Baigais someljē nejūtos, tāpēc vērtēšu trīs vienkāršāk uztveramos parametrus: aromātu (saldumu, augļainumu), rūgtumu (tas, ko jūt uz mēles) un asumu (to, kas kož kaklā). Un – patīk vai nepatīk.
Kurš jūtas advancētāks degustētājs, te būs profesionāļu kritēriji. Te: pareizas degustēšanas padomi. Centos tiem sekot, cik nu spēju.
GRIEĶIJA
Vee jeb Vassilakis Estate (2 eļļas, vienīgā atšķirība, ko varēju novērtēt etiķetē - ka lielajā pudelē eļļa ir bio, mazajā ne (bet mazā bija divreiz dārgāka, un nez kādēļ ne pārāk tumšā pudelē), toties eļļai mazajā pudelītē bija norādīts zems skābuma %. Mocīja ziņkāre, vai būs arī kāda atšķirība garšā, tāpēc paņēmu abas.) Koroneiki šķirne olīvām, audzētas un spiestas Krētā, vāktas ar rokām, audzējusi olīvas un eļļā pārvērtusi Vassilakis ģimene (olīveļļās līdz ausīm iekšā kopš 1865.gada), etiķetē aicinājums ievērtēt olīveļļas izcelsmi viņu mājas lapā - nu, tātad garantē. Pirktas Sky.
Sparta Groves - izvēlējos, jo uz pudeles bija norādīts skābuma %, ir PGI sertifikāts, un klāt karājās šiltīte, kas vēstīja, ka šai eļļai 2016. gadā izdevies izpelnīties 12 starptautiskas atzinības (pārsvarā redzamas sudraba medaļas), norādīts arī ražošanas datums. Pirkta Maximā.
Rapunzel Kreta - pirku, jo man parasti garšo Rapunzel olīveļļas, šai bija ne vien bio, bet arī PGI; norādīta olīvu šķirne - Koroneiki (gribēju salīdzināt ar Vee bioloģisko eļļu arī), meistara foto un vārds uz etiķetes (Dimitris Katzaros), pats gan audzējis olīvas, gan spiedis eļļu; un rekomendēta salātiem, antipasti un viegliem Vidusjūras ēdieniem (proti - ne mežonīgai cepšanai). Pirkta Biotēkā.
Ar etiķetēm, izskatās, viss dižciltīgi, sākam degustēt!
Visas kā viena izrādījās svaigi zāļainās. Rūgtuma praktiski nav, asums ir visām, bet ne pārmērīgs, tāds uz 3-5 ballēm 10 ballu skalā. Starp abām Vee eļļām, kaut nosit, nejūtu itin nekādu atšķirību (tātad - mierīgi var pirkt bioloģisko lielajā pudelē, kas divreiz lētāk maksā), un Sparta Grove šīm abām ļoti, ļoti līdzīga, es neatšķirtu, ja būtu aizsietām acīm jādegustē (aromāta Spartai galīgi nav - sūcu, sūcu gaisu nāsīs cik spēka, bet tā arī neko sasmaržot neizdevās). Es gan saprotu, ka mana sirds un mēle ir rozā brillēm attiecībā uz visu, ko ražo Rapunzel, bet arī šoreiz Rapunzel eļļa uzvar visos parametros: visizteiksmīgākā zaļās zāles smarža, garšā ļoti patīkams balanss starp saldo un aso, pa muti ceļo daždažādas garšu nianses, un kopā veido tādu kā "noapaļotu" sajūtu.
SPĀNIJA
La Española, kāds man bija atsaucies, ka no lielveikalu zīmoliem šis varētu būt vissakarīgākais (un es pati arī vairākkārt biju šo eļļu iegādājusies, un bija ok). Etiķetē vienīgais pluss - norādīts ražotājs, pēc tā atradu mājas lapu: tipisks milzis, kas ražo lēti un daudz. Pirkta Maximā.
Abril - izvēlējos, jo bija norādītas olīvu šķirnes (Arbequina, Hojiblanca un Picual), konkrēts ražotājs. Pirkta Gemosā.
La Española izrādījās pilnīgs vāks! Ož pēc sviedriem, rūgta ar nepatīkami skābenām notīm, asuma un pēcgaršas nav vispār. Vai gadījumā šī eļļa nav sabojājusies? (Vai arī ir no tām, ko patiesībā būtu vajadzējis sūtīt prom uz rafinēšanu?)
Abril aromātā jautās Spānijai raksturīgās mandeļu notis ar mazliet zāļainajām. Es teiktu - tāda tipiska Spānijas meinstrīma eļļa. Garša mierīga, bišķi rūgtumiņš, bišķi asumiņš - šo nebūs kauns virtuvē blakus plītij nolikt, lai ir ar ko pacept karfeļus.
Nākamreiz degustēšu dārgākas un ar cerīgāku potenciālu. Atvaino, Spānija, ka šoreiz tāds aplauziens - esmu bijusi Spānijā, ēdusi tur olīvas un olīveļļas, zinu skaidri, ka mēdz būt arī ļoti labas.
ITĀLIJA
Olitalia, pirku, jo klāt karājās vobleris, kas vēstīja, ka Itālijas šefpavāru vidū šī eļļa esot visbiežākā izvēle lietošanai viņu restorānu virtuvēs. Nr.1, tā teikt (bet tas bija balstīts uz reālu pētījumu, aptauju, nevis pliks sauklis, tāpēc nolēmu ticēt). Ražotājs nav norādīts, tikai fasētājs. Olīvu izcelsme pietiekami nekonkrēta - šķirnes nav, valsts: Eiropas Savienība. Hm, bet nu ja itāļu pavāri tā lieto... Pirkta lielveikalā, bet neatceros vairs, kurā tieši.
Frantoio di Sant'Agata D'Oneglia, no Itālijā audzētām un Itālijā spiestām olīvām. Ražotājs nav norādīts, tikai fasētājs. Pirku MC2, pēc tam, kad biju nodegustējusi tobrīd pagaršošanai piedāvātās eļļas - dārgās ir dārgās, tās šoreiz nepērkam, izvēlamies jēdzīgāko no budžeta klases (7,50 eiro par 250ml - ir jau tie 30 eiro litrā, ja kas...)
Olitalia aromātā viegla zaļas zāles dvesma un saldi augļi. Rūgtuma un asuma nav vispār. Patīkama menstrīma eļļa bez jebkādām pretenzijām uz mākslu. Cepšanai ideāla, es domāju.
Frantoio - aromāts gandrīz nekāds, bet, ja labi silda plaukstās, var izžmiegt to zāļainību mazliet. Asums ļoti šerps - i saklepojos, i asaras acīs saskrēja, savas 8 balles dodu droši! Bet rūgtuma nav, un pēcgarša ļoti salda, riekstota, visu laiku gribas laizīt lūpas, lai sajustu šo garšu vēl, un vēlreizīt, un vēl mazbišķīt. Šo, kopā ar Rapunzeli un bio Vee noliksim pie salātu bļodām.
Kopumā secinājums: kas lēti maksā, tas to arī ir vērts, un ne vairāk. Kad sadomāšu baudīt kaut ko patiesi īpašu – pirkšu eļļas virs tiem 30 eiro litrā. Tagad man ir kopsummā kādi 4 litri extra virgin olīveļļas, ko var bez sirdsapziņas pārmetumiem izlietot kā universālas eļļas: i salātiem pārliet, i pacept.
P.S. Fotogrāfija briesmīga, kā nu telefonā pustumsā iznāk, bet, lūk, Sky par 16 eiro pudelē var nopirkt šo eļļu - dievīga! Aromātā citrusu notis, garša tik sabalansēta, rūgtumiņš pavisam viegls - vienu reizi noglāsta mēli kā vilnis, un izgaist: es šo varētu ēst un ēst, ne man salātus, ne makaronus klāt vajadzētu.
Komentāri
solvita
Ot, 03/01/2017 - 00:59
Dita Lase
Ot, 03/01/2017 - 10:20
Pievienot komentāru